AGRARNA POLITIKA - ZADRUGARSTVO

11-09-2024

Najprimereniji oblik međusobnog povezivanja malih robnih proizvođača u svetu jeste zadruga ili kooperativa. Poznato je da su zadruge značajne za razvoj ruralnih sredina. Iskustva zemalja u kojima su poljoprivredne ali i zadruge u drugim sektorima pokretači razvoja sela i sigurnosti za poljoprivredne proizvođače ukazuju da je vrlo važno obnoviti postojeće i formirati nove zadruge u Srbiji.

Poljoprivredne zadruge u Srbiji najčešće se bave primarnom poljoprivrednom proizvodnjom, i to više biljnom nego stočarskom. Nabavka poljoprivrednih inputa , otkup i plasman poljoprivrednih proizvoda predstavljaju najznačajnije izvore prihoda za poljoprivredne zadruge.

Identitet savremene zadruge određuju tri komponente :

- Definicija zadruge - Zadruga je autonomna asocijacija dobrovljno udruženih lica sa ciljem ostvarenja njihovih zajedničkih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih potreba i želja, kroz zajednički posedovan i demokratski kontrolisan privredni subjekt.

- Zadružne vrednosti - osnovni sistem vrednosti zadružnog pokreta na kojima počiva svaka zadruga obuhvata samopomoć, demokratiju, jednakost, pravednosti, solidarnost , samoodgovornost.

- Zadružni principi - alati za uspešno zadružno organizovanje pomoću kojih zadruge u praksi primenjuju zadružne vrednosti . Zadružni principi su : dobrovoljno i otvoreno članstvo, demokratska kontrola članova, ekonomska participacija članova, autonomija i nezavisnost, obrazovanje, obuka i informisanje, međuzadružna saradnja i briga za zajednicu.

Osnovne delatnosti zemljoradničke zadruge su ugovaranje proizvodnje sa zadrugarima, nabavka repromaterijala za zadruge, obavljanje usluga, skladištenje i prodaja njihovih proizvoda, kao i sopstvenih proizvoda proizvedenih u okviru zadruge. Zemljoradničke zadruge u svom poslavanju koriste sopstvenu imovinu , imovinu zadrugara i drugih pravnih i fizičkih lica po posebnim uslovima i ugovorima.

Ljudski potencijal u zemljoradničkim zadrugama čine zadrugari, kooperanti i zaposleni, tj svi oni koji ispunjavaju uslove da posluju sa zadrugom, zemljoradničku zadrugu može formirati najmanje pet zemljoradnika i drugih fizičkih lica koja u svojini imaju ili po nekom drugom osnovu koriste zemljište, objekte ili sredstva za rad u poljoprivredi i ne žive u zajedničkom domaćinstvu sa osnivačem. Poljoprivrednici udruživanjem povećavaju efikasnost proizvodnje, smanjuju troškove, povoljnije nabavljaju repromaterijal a istovremeno unapređuju konkurentnost.

Kao dobar primer može nam polslužiti zemljoradnička zadruaga Mala Sugubina 198 koja je formirana 2018.godine. Entuzijazam i rad poljoprivrednika na usavršavanju proizvodnje grožđa i kvalitetnih vina dao je rezultate već 2020.godine osvajanjem zlatne medalje u kategoriji belih vina a 2021. godine pored medalje u kategoriji belih vina stigla je nagrada za kategoriju crnih vina. Proizvodnja grožđa i vina je značajna i tradicionalna grana u Srbiji . Mogućnost razvoja ovog sektora nedovoljno je iskorišćena a predstavlja široku mogućnost za razvoj i promociju nerazvijenih ruralnih oblasti , kojih u Srbiji ima dosta a garantuje budućim generacijama zadrugara izvor ekonomskog prihoda. Možda bi budući zadrugari mogli razmišljati u tom pravcu a samim tim i prvim korakom udruživanja tj. zadrugarstva.

Radomir Bušatović, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar