U Rasinskom okrugu zabeležen je pad obuhvatom obavezne imunizacije. Antivakcinalni lobi ili nedostatak pravih informacija utiče na to da roditelji odlažu vakcinisanje dece, a posebno MMR vakcinom, kombinovanom vakcinom koja štiti od zaraznih bolesti i to od malih boginja, zaušaka, rubeole. Razgovor sa izabranim pedijatrom otkloniće sve sumnje, a uvek je moguće posavetovati se i sa epidemiologom. Posledice nevakcinisanja dece mogu biti kobne, istakla je specijalista epidemiologije doktorka Mirjana Avramović iz Zavoda za javno zdravlje u Kruševcu.
Za kolektivni imunitet potrebno je da 95 procenata dece bude vakcinisano, a prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije 2023. obuhvat redovnom imunizacijom iznosio je 84, 5 odsto, zavisno od okruga do okruga. Roditelji imaju sve mogućnosti da eventualne nedoumice i sve što ih zanima o bilo kojoj vakcini dobiju u Zavodu za javno zdravlje ili kod izabranog pedijatra.
- Vakcina je jedna od najvećih tekovina čovečanstva, iskorenila je brojne zarazne bolesti, a MMR vakcina oko koje se i postavlja najviše pitanja u redovnom kalendaru vakcina se nalazi od 1971. godine - pojasnila doktorka Avramović.
Načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu predškolske dece Doma zdravlja Kruševac, specijalista pedijatrije doktorka Dragica Simić podsetila je da je vakcinalni punkt otvoren za sva savetovanja i edukacije, da su pedijatri uvek na usluzi roditeljima i starateljima i da bi trebalo da poslušaju struku i ono što je već decenijama propisano, a to je obavezna imunizacija dece.
Ono što često odlaže vakcinu jeste da dete pri vakcinisanju treba da bude zdravo, a ukoliko kašlje, ima simtome prehlade, roditelji odlažu vakcinaciju i ne dođu na vreme, nego tek za nekoliko meseci. Zbog toga je neophodna saradnja sa izabranim pedijatrom, savetuju nadležni. Najviše nedoumica postavlja se oko MMR vakcine, koju bi dete trebalo da primi prvi put od 12. do 15. meseca života i drugu dozu posle šeste godine, odnosno pred polazak u školu i štiti od malih boginja, zaušaka i rubeole. Zbog ozbiljnosti situacije, odnosno smmanjenog obuhvata imunizacije dece doktorke Simić i Avramović su podsetile da je tokom epidemije malih boginja 2017. i 2018. godine registrovano je oko 5.800 obolelih. Ova epidemija odnela je 15 života, među kojima je bilo četvoro dece mlađe od pet godina.
Inače, sve zdravstvene institucije na teritoriji Kruševca deluju zajednički, sagovornice su i članice Saveta za zdravlje pri Gradskoj upravi Kruševac, organizuju brojna predavanja i edukacije, kako u ustanovama u kojima rade, tako i u vrtićma i školama, a kako naglašavaju i uloga medija je presudna kada je vakcinisanje dece u pitanju, jer roditelji treba da poslušaju struku i one koji se decenijama bave lečenjem dece, sprečavanjem zaraznih i drugih oboljenja i u svakom trenutku su dostupni za pravovremene i tačne informacije. Ovo se posebno naglašava, jer se roditelji informišu preko društvenih mreža i drugih vidova masovne komunikacije, umesto da savete potraže u Savetovalištu za decu i od onih koji se bave lekarskom strukom. Za kolektivnu imunizaciju potrebno je da bude vaksinsano 95 procenata populacije, a često roditelji koji dođu u savetovalište odlože imunizaciju i kasnije se ne pojave na vakcinalnom punktu u vreme kada je optimalno primiti vakcinu.
Podsećanja radi, upis u prvi razred osnovne škole traje od 1. aprila do 31. maja, pa će budućim prvacima biti potrebna potvrda o zdravstenom statusu, psiho-fizičkoj pripremljenosti za polazak u školu, kao i vakcinalni status, odnosno podaci iz kartona obavezne imunizacije.
- Da bi nam potomstvo bilo zdravo i da naša deca ne bi patila od bolesti koje se mogu iskoreniti, a zarazne su i osim u porodici mogu izavati probleme i u kolektivnu, potrebno je doći kod pedijatra kako bi u zajedničkom dogovoru i saradnji obezbedili sve uslova za zdravo odrastanje dece - poručuju specijalista pedijatrije, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu predškolske dece, doktorka Dragica Simić i specijalista epidemiologije iz Zavoda za javno zdravlje Kruševac doktorka Mirjana Avramović.
Ostavite komentar