Minimalna cena rada u Srbiji biće vanredno povećana od oktobra ove godine za 9,4 odsto, čime će preći granicu od 500 evra mesečno. Ova odluka doneta je jednoglasno na sednici Socijalno-ekonomskog saveta (SES), a rezultat je socijalnog dijaloga između države, sindikata i poslodavaca.
Prema usvojenoj odluci, minimalna zarada će od oktobra iznositi 58.630 dinara, umesto dosadašnjih 53.592, što znači da će se radni sat plaćati 337 dinara umesto prethodnih 308. U dinarskom iznosu, to predstavlja značajan rast i odražava nameru da se unapredi životni standard radnika sa najnižim primanjima.
Ovo vanredno povećanje deo je šire strategije unapređenja ekonomske i socijalne sigurnosti građana, a nadovezuje se na prethodno povećanje minimalne zarade u januaru ove godine za 13,7 odsto. Vlada Srbije je već najavila i predlog za redovno povećanje minimalca od 1. januara 2026. godine za dodatnih 10,1 odsto, što bi značilo da bi minimalna plata tada iznosila 550 evra. Ukupno, ako svi predloženi koraci budu sprovedeni, minimalna cena rada u Srbiji biće povećana kumulativno za 37 odsto u roku od godinu dana.
Pored povećanja zarada, predloženo je i povećanje neoporezivog dela dohotka sa 28.423 na 34.221 dinar, što bi trebalo da umanji troškovni pritisak na poslodavce. Na taj način se pokušava balansirati između potreba radnika i održivosti poslovnog sektora. Istovremeno, zadržava se nivo fiskalnog opterećenja minimalne zarade na 55,6 odsto, dok se ukupno opterećenje plata planira smanjiti na 59,7 odsto.
Učesnici SES-a istakli su da je do dogovora došlo konsenzusom, iako razgovori nisu bili jednostavni. Sindikati su izrazili određeno nezadovoljstvo što se sa povećanjem nije krenulo ranije, kao i zbog predloga visine minimalne zarade za 2026. godinu, najavljujući dodatne zahteve tokom predstojećih pregovora u avgustu.
Na strani poslodavaca istaknuto je da je ovakva odluka moguća zahvaljujući prethodnim merama Vlade koje su dovele do poboljšanja poslovnog ambijenta, rasta broja firmi i zaposlenosti, ali i smanjenja poreskih i parafiskalnih opterećenja.
Ostavite komentar