Leto je pravo vreme za godišnje odmore i putovanja, ali i za velike vrućine koje mogu doneti mnoge izazove, posebno kada je u pitanju bezbednost na putu. Iako mnogi građani koriste letnje dane za uživanje u putovanjima, činjenica je da visoke temperature, dugotrajne vožnje i umor često dovode do povećanog broja saobraćajnih nesreća. Kako bi vožnja bila bezbednija tokom letnje sezone, vozači moraju biti posebno oprezni i pridržavati se nekoliko ključnih preporuka koje mogu značajno smanjiti rizik od nezgoda. Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ izdao je preporuke za bezbednu vožnju u letnjim uslovima i poručio da vozači treba da budu odgovorni prеmа sеbi i drugim učеsnicimа u sаоbrаćајu.
Kako preporučuju, pre nego što krenete na put, obavezno se dobro naspavajte i odmorite. Velike vrućine često povećavaju umor i iscrpljenost, a umor je jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nesreća. Posebno je važno voditi računa o tome ako putujete noću ili u uslovima ekstremnih klimatskih promena, kao što su izuzetno visoke temperature.
Nikako ne ulazite u automobil koji je stajao na suncu bez da prethodno otvorite sva vrata i prozore, uključujući prtljažnik. Time ćete omogućiti da vazduh u automobilu bude rashlađen, čime ćete smanjiti temperaturu unutar vozila.
Upotreba klima uređaja može značajno doprineti udobnosti i bezbednosti vožnje. Preporučuje se da unutrašnja temperatura vozila bude od 5 do 7 stepeni niža od spoljašnje, kako bi vozači i putnici ostali osveženi i koncentrisani.
Bezbednosni pojas je obavezan za sve putnike u vozilu, bilo da su na prednjem ili zadnjem sedištu. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, upotreba sigurnosnog pojasa smanjuje rizik od smrtnog ishoda za gotovo 50% kod vozača i putnika na prednjem sedištu, dok kod putnika na zadnjem sedištu ta brojka može dostići i do 75%.
U letnjim mesecima, putovanja na dužim relacijama zahtevaju pravljenje redovnih pauza. Preporučuje se da na svakih dva sata vožnje napravite pauzu od 15 minuta. Ove pauze omogućavaju vozaču da se osveži, popije dovoljno tečnosti i istegne kako bi se sprečila iscrpljenost koja nastaje tokom dugih vožnji.
Nikada ne krećite na put ako ste konzumirali alkohol ili druge psihoaktivne supstance, uključujući lekove koji mogu uticati na vašu sposobnost upravljanja vozilom. To može dramatično povećati rizik od saobraćajnih nesreća, pogotovo kada su temperature visoke.
Trudnice tokom letnjih meseci treba da obrate posebnu pažnju na svoju bezbednost i udobnost. Preporučuje se konsultacija sa lekarom pre dugih putovanja, posebno ako putujete na velike udaljenosti. Trudnice bi trebalo da unose dovoljno tečnosti, budu vezane sigurnosnim pojasom, i prave pauze svakih dva sata kako bi se osvežile.
Ako su u vozilu starije osobe, naročito one starije od 70 godina, preporučuje se prethodno obavljanje lekarskog pregleda. Takođe, starije osobe treba da unose dovoljno tečnosti, koriste sigurnosni pojas i prave pauze svakih dva sata kako bi izbegle dehidraciju i umor.
Deca su često među najugroženijim putnicima, pa je izuzetno važno koristiti odgovarajuće auto-sedište. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, auto-sedišta smanjuju rizik od povreda kod beba za oko 70%, dok u manjim uzrastima, od 1 do 4 godine, ta brojka iznosi 54%. Nikada ne ostavljajte decu u parkiranom automobilu na suncu, jer temperatura u vozilu može porasti i do 50°C, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući toplotni udar.
Takođe, ako na putu imate kućnog ljubimca, pobrinite se da je vezan specijalnim pojasom za pse, a za male ljubimce obavezno koristite odgovarajuće transportne kutije. Nikada ne ostavljajte kućne ljubimce u parkiranom vozilu na suncu, jer to može biti vrlo opasno po njihovo zdravlje.
Ostavite komentar