U porti hrama Preobraženja Gospodnjeg u centru Bačine održana je tradicionalna, 24. po redu, manifestacija „Dan Dragića M. Joksimovića”. Organizatori ove manifestacije su Mesna zajednica Bačina i Opštinska biblioteka „Varvarin”, nastupili su i članovi KUD-a „Dejan Miletić”, a događaju je prisustvovala i narodna poslanica u Narodnoj skupštini Republike Srbije Miljana Milojević.
Direktorka Opštinske biblioteke „Varvarin” Violeta Kaplarević, pozdravivši prisutne, ocenila je da je tema ovogodišnje manifestacije “Dan Dragića M. Joksimovića”, posvećena duhovnom i kulturnom nasleđu u srednjovekovnoj umetnosti Srbije, najbolji primer kako se mogu spojiti tradicija, umetnosti i svakodnevica, a kako bi oplemenili i sebe i zajednicu u kojoj živimo i kojoj pripadamo.
- Veliko zadovoljstvo svih nas iz Opštinske biblioteke „Varvarin” je što smo, kao čuvari tog kulturnog nasleđa i identiteta, deo ovog događaja i naš zadatak je da podržimo ovakve događaje, da ih čuvamo, prenosimo mladima i ovaj događaj je i trenutak da gradimo temelje neke buduće kulture sećanja - poručila je direktorka Kaplarević.
Ona je iskazala i veliku zahvalnost književniku i istraživaču prošlosti Đorđu Petkoviću iz Paraćina kome je, u ime Opštinske biblioteke „Varvarin”, uručila Zahvalnicu za izuzetnu posvećenost, predan rad i nesebično zalaganje u osnivanju manifestacije „Dan Dragića M. Joksimovića”.
U programu su učestvovali i Đorđe Petković, koji je govorio o počecima ove manifestacije i podsetio na ljude koji su, zajedno sa njim, pokrenuli događaj koji seća na poznatog i priznatog srpskog advokata i političara iz Bačine, bibliotekarka Vesna Petrović koja je istakla da se ove godine obeležavaju dva važna datuma – 205 godina od osnivanja škole u Bačini i 95 godina od posete Svetog vladike Nikolaja Velimirovića ovom selu, ali i istoričar Bojan Tomić iz Varvarina koji je održao predavanje na temu „Bačina u popularnoj kulturi”.
Tomić se, u svom izlaganju, osvrnuo i na prvo pominjanje Bačine u pisanim dokumentima, tačnije u Hilandarskoj povelji 1411. godine, ali i podsetio na događaje iz 1942. godine kada se u ovom selu krio poznati jugoslovenski kolekcionar i trgovac umetničkim predmetima, jevrejskog porekla, Erih Šlomović.
- Upravo taj događaj, period skrivanja Eriha Šlomovića u Bačini, je centralni motiv za mnoge stvari u popularnoj kulturi kada je Bačina u pitanju, poput filma „Donator” Veljka Bulajića iz 1989. godine, druga stvar u popularnoj kulturi, opet vezano za Eriha Šlomovića, je roman Mome Kapora koji je napisao 2004. godine „Dosije Šlomović”, tako da se i film i roman odnose baš na to krijumčarenje slika i kolekcionarstvo. Mnogo više je Bačinu u književnosti vinuo Srđan Serž Milanović i oko njegovog romana, koji je izdat 2021. godine, „Plavi gavran” i niko od njega nije bolje predstavio Bačinu u književnosti - naveo je Tomić.
Predavanje na temu „Hleb naš nasušni na srpskim srednjovekovnim freskama (duhovna dimenzija hleba i njegova uloga u društvenom životu srednjovekovne Srbije)” održala je istoričarka umetnosti Marina Lukić Cvetić iz Kraljeva. Ona je naglasila da je u Bačini boravila nekoliko puta, ali i da je uradila tekst o crkvi Preobraženja Gospodnjeg, u okviru sakralnih objekata opštine Varvarin, ocenivši da se radi o biseru koji su ostavili eminentni ruski umetnici, arhitekta Vasilij Mihajlovič Androsov i slikar baron Nikolaj Majendorf.
- Crkva zaista zaslužuje ovu konzervaciju i velika mi je želja da se potrudim da nastavim da pišem o njenom prelepom slikarstvu, jer to je najlepši period našeg slikarstva, zapravo buđenje nacionalnog stila sa srpskom nacionalnom tematikom, ova crkva zalsužuje mnogo toga i tek ima da nam ispriča svoju priču - naglasila je Marina Lukić Cvetić.
Dragić M. Joksimović rođen je 18. jula 1893. godine u Bačini. Bio je srpski političar i advokat. Osnovnu školu je završio u rodnom mestu, a po završetku Gimnazije u Kruševcu i Beogradu, upisao je Pravni fakultet 1912. u Beogradu, koji je završio po okončanju rata. Još kao student je bio član Samostalne radikalne stranke, a od osnivanja – Demokratske stranke. Bio je predsednik Studentskog demokratskog kluba, saradnik časopisa „Budućnost” i urednik omladinskog lista „Sloboda”.
Među svim studentima, Joksimović je bio jedan od najspretnijih i najboljih govornika, koji je svojoj logici i svom besedništvu davao daleko manju cenu, nego su mu je davali protivnici. Nakon studija otišao je na stručno usavršavanje u Frankfurt (Nemačka), gde stiče zvanje doktora ekonomsko-finansijskih nauka.
Od 1927. do 1928. bio je na mestu šefa kabineta Ministarstva trgovine i industrije, a potom kmet pravnik Beogradske opštine. Nakon toga otišao je u advokaturu, kojom će se uspešno baviti do kraja života i postati jedan od najboljih srpskih advokata svih vremena.
Joksimović je više puta biran za Narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Kraljevine Jugoslavije. Godine 1932. pokrenuo je Temnićki zbornik. Najpoznatiji je kao branilac generala Dragoljuba Mihailovića tokom „Beogradskog procesa” 1946. godine.
Ostavite komentar